Iscar DSM 0394-196-063A-5D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3201058 ISO: DSM 0394-196-063A-5D
SKU: 1111419
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3201058 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4500 113.03MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.9600 49.78MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM