Iscar DSM 0394-059-063B-1.5D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3201543 ISO: DSM 0394-059-063B-1.5D
Description
ISCAR 3201543 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 0.5900 14.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM