Iscar DR1937-3874-150-16-2D-N 1.937" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201813 ISO: DR1937-3874-150-16-2D-N
Description
ISCAR 3201813 1.937" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3700 212.60MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.9375 49.21MM - 1-15/16
Flute Length 3.8700 98.30MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.9375 49.21MM - 1-15/16
Cut Dia Max 2.0870 53.01MM