Iscar DR1812-3624-150-16-2D-N 1.812" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201811 ISO: DR1812-3624-150-16-2D-N
Description
ISCAR 3201811 1.812" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.1300 206.50MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.8125 46.04MM - 1-13/16
Flute Length 3.6200 91.95MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.8125 46.04MM - 1-13/16
Cut Dia Max 2.0280 51.51MM