Iscar DR1562-3125-150-12-2D-N 1.562" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201807 ISO: DR1562-3125-150-12-2D-N
Description
ISCAR 3201807 1.562" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5000 190.50MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5625 39.69MM - 1-9/16
Flute Length 3.1200 79.25MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5625 39.69MM - 1-9/16
Cut Dia Max 1.6900 42.93MM