Iscar DR1437-5748-150-12-4D-N 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201502 ISO: DR1437-5748-150-12-4D-N
Description
ISCAR 3201502 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.2100 259.33MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Flute Length 5.7500 146.05MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Cut Dia Max 1.6300 41.40MM