Iscar DR1437-4311-150-12-3D-N 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201850 ISO: DR1437-4311-150-12-3D-N
Description
ISCAR 3201850 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7700 222.76MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Flute Length 4.3100 109.47MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Cut Dia Max 1.6300 41.40MM