Iscar DR1437-2875-150-12-2D-N 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201805 ISO: DR1437-2875-150-12-2D-N
Description
ISCAR 3201805 1.437" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3300 186.18MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Flute Length 2.8700 72.90MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Cut Dia Max 1.6300 41.40MM