Iscar DR1312-5248-125-09-4D-N 1.312" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201500 ISO: DR1312-5248-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3201500 1.312" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.5500 242.57MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Flute Length 5.2500 133.35MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Cut Dia Max 1.3400 34.04MM