Iscar DR1312-3936-125-09-3D-N 1.312" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201848 ISO: DR1312-3936-125-09-3D-N
Description
ISCAR 3201848 1.312" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.2400 209.30MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Flute Length 3.9400 100.08MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Cut Dia Max 1.3400 34.04MM