Iscar DR1281-5124-125-09-4D-N 1.281" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201978 ISO: DR1281-5124-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3201978 1.281" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.4300 239.52MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2813 32.54MM - 1-9/32
Flute Length 5.1200 130.05MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2810 32.54MM - 1-9/32
Cut Dia Max 1.3190 33.50MM