Iscar DR1281-3843-125-09-3D-N 1.281" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201847 ISO: DR1281-3843-125-09-3D-N
Description
ISCAR 3201847 1.281" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.1400 206.76MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2813 32.54MM - 1-9/32
Flute Length 3.8400 97.54MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2810 32.54MM - 1-9/32
Cut Dia Max 1.3200 33.53MM