Iscar DR1219-4876-125-09-4D-N 1.219" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3260041 ISO: DR1219-4876-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3260041 1.219" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.1700 232.92MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2188 30.96MM - 1-7/32
Flute Length 4.8800 123.95MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2188 30.96MM - 1-7/32
Cut Dia Max 1.2600 32.00MM