Iscar DR1219-3657-125-09-3D-N 1.219" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201845 ISO: DR1219-3657-125-09-3D-N
Description
ISCAR 3201845 1.219" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9600 202.18MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2188 30.96MM - 1-7/32
Flute Length 3.6600 92.96MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2188 30.96MM - 1-7/32
Cut Dia Max 1.2600 32.00MM