Iscar DR1187-4748-125-09-4D-N 1.187" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201497 ISO: DR1187-4748-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3201497 1.187" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.0500 229.87MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Flute Length 4.7500 120.65MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Cut Dia Max 1.2400 31.50MM