Iscar DR1062-4248-125-09-4D-N 1.062" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201495 ISO: DR1062-4248-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3201495 1.062" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5500 217.17MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Flute Length 4.2500 107.95MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Cut Dia Max 1.2010 30.51MM