Iscar DR1031-4124-125-09-4D-N 1.031" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201977 ISO: DR1031-4124-125-09-4D-N
Description
ISCAR 3201977 1.031" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4700 215.14MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0313 26.19MM - 1-1/32
Flute Length 4.1200 104.65MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0313 26.19MM - 1-1/32
Cut Dia Max 1.1810 30.00MM