Iscar DR0937-4685-100-07-5D-N 0.937" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202589 ISO: DR0937-4685-100-07-5D-N
Description
ISCAR 3202589 0.937" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5100 216.15MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9370 23.80MM
Flute Length 4.6900 119.13MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9370 23.80MM