Iscar DR0906-4527-100-07-5D-N 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3260144 ISO: DR0906-4527-100-07-5D-N
Description
ISCAR 3260144 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3800 212.85MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.5300 115.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9790 24.87MM