Iscar DR0906-3625-100-07-4D-N 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201405 ISO: DR0906-3625-100-07-4D-N
Description
ISCAR 3201405 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4900 190.25MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 3.6300 92.20MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 1.0040 25.50MM