Iscar DR0906-2719-100-07-3D-N 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201400 ISO: DR0906-2719-100-07-3D-N
Description
ISCAR 3201400 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5800 167.13MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.7200 69.09MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 1.0040 25.50MM