Iscar DR0906-1813-100-07-2D-N 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201395 ISO: DR0906-1813-100-07-2D-N
Description
ISCAR 3201395 0.906" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.6800 144.27MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.8100 45.97MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 1.0040 25.50MM