Iscar DR0844-4212-100-07-5D-N 0.844" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202586 ISO: DR0844-4212-100-07-5D-N
Description
ISCAR 3202586 0.844" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0700 204.98MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8438 21.43MM - 27/32
Flute Length 4.2100 106.93MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8438 21.43MM - 27/32
Cut Dia Max 0.9400 23.88MM