Iscar DR0812-4055-100-06-5D-N 0.812" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202585 ISO: DR0812-4055-100-06-5D-N
Description
ISCAR 3202585 0.812" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9100 200.91MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8125 20.64MM - 13/16
Flute Length 4.0600 103.12MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8125 20.64MM - 13/16
Cut Dia Max 0.8400 21.34MM