Iscar DR0781-3898-100-06-5D-N 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3260143 ISO: DR0781-3898-100-06-5D-N
Description
ISCAR 3260143 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7500 196.85MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7813 19.85MM - 25/32
Flute Length 3.9000 99.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7810 19.84MM - 25/32
Cut Dia Max 0.8210 20.84MM