Iscar DR0781-3125-100-06-4D-N 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD
Part Number: ISC3201370 ISO: DR0781-3125-100-06-4D-N
Description
ISCAR 3201370 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 4xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9900 177.55MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7813 19.85MM - 25/32
Flute Length 3.1300 79.50MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7810 19.84MM - 25/32
Cut Dia Max 0.8350 21.21MM