Iscar DR0781-2344-100-06-3D-N 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3201365 ISO: DR0781-2344-100-06-3D-N
Description
ISCAR 3201365 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2100 157.73MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7813 19.85MM - 25/32
Flute Length 2.3400 59.44MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7810 19.84MM - 25/32
Cut Dia Max 0.8350 21.21MM