Iscar DR0781-1562-100-06-2D-N 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3201360 ISO: DR0781-1562-100-06-2D-N
Description
ISCAR 3201360 0.781" Indexable Square Insert Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 2xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4300 137.92MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7813 19.85MM - 25/32
Flute Length 1.5600 39.62MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7810 19.84MM - 25/32
Cut Dia Max 0.8350 21.21MM