Iscar DR062-125-CF4-2 0.62" Indexable Drills with a CLICKFIT Adaptation, Using Square Inserts, Drilling Depth 2xD
Part Number: ISC3200503 ISO: DR062-125-CF4-2
SKU: 1111331
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3200503 0.62" Indexable Drills with a CLICKFIT Adaptation, Using Square Inserts, Drilling Depth 2xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0800 103.63MM
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flute Length 1.2500 31.75MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6250 15.88MM - 5/8
Cut Dia Max 0.7620 19.35MM