Iscar DFine 1535-230-125A-1.5D-IQ 1.535" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203630 ISO: DFN 1535-230-125A-1.5D-IQ
Description
ISCAR 3203630 1.535" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4300 163.32MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5354 39.00MM
Flute Length 2.3000 58.42MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5354 39.00MM
Cut Dia Max 1.5750 40.01MM