Iscar DFine 1496-224-125A-1.5D-IQ 1.496" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3260026 ISO: DFN 1496-224-125A-1.5D-IQ
Description
ISCAR 3260026 1.496" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3300 160.78MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4961 38.00MM
Flute Length 2.2400 56.90MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4961 38.00MM
Cut Dia Max 1.5310 38.89MM