Iscar DFine 1457-437-125A-3D-IQ 1.457" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3203400 ISO: DFN 1457-437-125A-3D-IQ
Description
ISCAR 3203400 1.457" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.0800 230.63MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4567 37.00MM
Flute Length 4.3700 111.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4567 37.00MM
Cut Dia Max 1.4920 37.90MM