Iscar DFine 1417-425-125A-3D-IQ 1.417" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260214 ISO: DFN 1417-425-125A-3D-IQ
Description
ISCAR 3260214 1.417" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9000 226.06MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 4.2500 107.95MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4173 36.00MM
Cut Dia Max 1.4530 36.91MM