Iscar DFine 1378-413-125A-3D-IQ 1.378" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260213 ISO: DFN 1378-413-125A-3D-IQ
Description
ISCAR 3260213 1.378" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7300 221.74MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 4.1300 104.90MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4130 35.89MM