Iscar DFine 1378-206-125A-1.5D-IQ 1.378" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203606 ISO: DFN 1378-206-125A-1.5D-IQ
Description
ISCAR 3203606 1.378" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0100 152.65MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 2.0600 52.32MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4130 35.89MM