Iscar DFine 1339-401-125A-3D-IQ 1.339" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260212 ISO: DFN 1339-401-125A-3D-IQ
Description
ISCAR 3260212 1.339" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5600 217.42MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3386 34.00MM
Flute Length 4.0100 101.85MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3386 34.00MM
Cut Dia Max 1.3740 34.90MM