Iscar DFine 1339-200-125A-1.5D-IQ 1.339" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3260016 ISO: DFN 1339-200-125A-1.5D-IQ
Description
ISCAR 3260016 1.339" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9100 150.11MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3386 34.00MM
Flute Length 2.0000 50.80MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3386 34.00MM
Cut Dia Max 1.3740 34.90MM