Iscar DFine 1299-649-125A-5D-IQ 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3260203 ISO: DFN 1299-649-125A-5D-IQ
Description
ISCAR 3260203 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.3600 263.14MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 6.4900 164.85MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM
Cut Dia Max 1.3350 33.91MM