Iscar DFine 1299-389-125A-3D-IQ 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3260211 ISO: DFN 1299-389-125A-3D-IQ
Description
ISCAR 3260211 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3800 212.85MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 3.8900 98.81MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM
Cut Dia Max 1.3350 33.91MM