Iscar DFine 1299-195-125A-1.5D-IQ 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3260013 ISO: DFN 1299-195-125A-1.5D-IQ
Description
ISCAR 3260013 1.299" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.8000 147.32MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 1.9500 49.53MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM
Cut Dia Max 1.3350 33.91MM