Iscar DCNS 0945-283-094B-3D 0.945" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203027 ISO: DCNS 0945-283-094B-3D
Description
ISCAR 3203027 0.945" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3540 161.39MM
Shank/Pilot Dia 0.9449 24.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 3.0080 76.40MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM