Iscar DCNS 0906-272-090B-3D 0.906" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203026 ISO: DCNS 0906-272-090B-3D
Description
ISCAR 3203026 0.906" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2130 157.81MM
Shank/Pilot Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.8820 73.20MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM