Iscar DCNS 0866-433-086B-5D 0.866" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203074 ISO: DCNS 0866-433-086B-5D
Description
ISCAR 3203074 0.866" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.8070 198.30MM
Shank/Pilot Dia 0.8661 22.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 4.4880 114.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM