Iscar DCNS 0827-413-082B-5D 0.827" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203073 ISO: DCNS 0827-413-082B-5D
Description
ISCAR 3203073 0.827" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5870 192.71MM
Shank/Pilot Dia 0.8268 21.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 4.2840 108.81MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM