Iscar DCNS 0472-141-047B-3D 0.472" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203012 ISO: DCNS 0472-141-047B-3D
Description
ISCAR 3203012 0.472" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6610 92.99MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.5040 38.20MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM