Iscar DCNS 0413-124-043B-3D 0.413" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203009 ISO: DCNS 0413-124-043B-3D
Description
ISCAR 3203009 0.413" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4530 87.71MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 1.3150 33.40MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM