Iscar DCNS 0394-118-039B-3D 0.394" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203008 ISO: DCNS 0394-118-039B-3D
Description
ISCAR 3203008 0.394" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3940 86.21MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.2520 31.80MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM