Iscar DCNS 0374-187-039B-5D 0.374" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203057 ISO: DCNS 0374-187-039B-5D
Description
ISCAR 3203057 0.374" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7520 95.30MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.9370 49.20MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM