Iscar DCNS 0354-177-035B-5D 0.354" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203056 ISO: DCNS 0354-177-035B-5D
Description
ISCAR 3203056 0.354" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6540 92.81MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.8350 46.61MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM