Iscar DCNS 0335-167-035B-5D 0.335" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3203055 ISO: DCNS 0335-167-035B-5D
Description
ISCAR 3203055 0.335" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5390 89.89MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.7360 44.09MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM